Dopřejte si pořádnou porci zábavy i odpočinku v okolí

Tipy na výlety

Dopřejte si pořádnou porci zábavy i odpočinku v okolí

Chcete si užít báječnou dovolenou na Vysočině? Díky unikátní poloze naší residence to máte za aktivitami všeho druhu opravdu kousek. Ať už vyhledáváte romantickou dovolenou ve dvou spojenou s procházkami kouzelnou přírodou či výlety na kole nebo naopak aktivní rodinnou dovolenou plnou sportu a zábavy, věřte, že u nás si přijdou na své opravdu všichni!

Městské lázně

Ať už se chystáte na letní nebo zimní dovolenou, určitě nevynechejte návštěvu oblíbených Městských lázní. Můžete se těšit na bazény, vířivku, wellness (sauny, masáže, relaxační koupele, solárium) a děti s radostí uvítají dětský bazén se skluzavkou. 

Horácké muzeum

Horácké muzeum v Novém Městě na Moravě láká návštěvníky zejména na expozice s lyžařskou tématikou, ale také na lidovou kulturu, sklářství či železářství. Děti jistě ocení stálou expozici školní třídy z 1. republiky, zvětšeniny lidových hraček v hracím koutku a o prázdninách i loutkové divadlo nebo Strašidelné podzemí. 

Pohádková vesnička Podlesíčko

V Pohádkové vesničce, která je postavená ve stylu chaloupek známých pohádkových bytostí, se můžete těšit na celoroční program pro děti, komentované prohlídky, divadla a karnevaly. Ve vybraných dnech se můžete zúčastnit prohlídky za doprovodu pohádkových postaviček. Návštěva této vesničky vám zaručeně přinese příjemný zážitek. 

Hrad Pernštejn

Na Českomoravské vrchovině stojí nedaleko stejnojmenné osady gotický hrad Pernštejn, jeden z nejvýznamnějších moravských hradů. Pernštejn byl vystavěn v polovině 13. století a až do 16. století přestavován, přesto si ale do značné míry zachoval svoji původní obrannou funkci. Pernštejnům hrad patřil až do konce 16. století, pak často střídal majitele. Dnes je v majetku státu a je přístupný veřejnosti. Na návštěvníky na Pernštejně čeká prohlídkový okruh, který je zavede do všech důležitých interiérů a seznámí je s historií hradu od jeho počátků až do současnosti. K vidění jsou monumentální Rytířský sál, kaple, ložnice s původními kachlovými kamny i bohatě zásobená knihovna. K dispozici je zkrácený okruh a také speciální okruh pro děti, nádvoří si zájemci mohou prohlédnout bez průvodce. Terasová zahrada a krajinářský park, který hrad obklopují, byly založeny v 18. a 19. století a dodnes se tady zachovaly bazén a čínský pavilon.Pokud si chcete zážitky z návštěvy znásobit nevynechejte rozsáhlou síť naučných stezek v okolí hradu, které nabízí zajímavosti z historie, přírodopisu i jiných oblastí.

Zábavní park Šikland

Nedalko Zvole jen co by kamenem dohodil od Bystřice nad Pernštejnem a Nového Města na Moravě stojí největší zábavní areál u nás. Zábavní areál Šikland nabízí hned několik samostatných areálů. Tím největším je Šiklův mlýn s westernovým městečkem, dále pak Motorsport military offroad areál a nakonec Strašidelný zámek Draxmoor v Dolní Rožínce. V Šiklově mlýně na návštěvníky čekají kromě zábavy ve westernovém stylu také aquapark, zoopark a další atrakce. Na denním pořádku jsou tady divadelní představení, taneční vystoupení nebo ohňové show. Na offroad dráze si pak přijdou na své zejména příznivci adrenalinových sportovních zážitků a milovníci motorek, terénních aut, bojových vozidel nebo paintballu. Kdo se nebojí, měl by vyrazit do Draxmooru se strašidelně-fantastickou expozicí, 3D kinem, strašidelným výtahem a nádvořím s domečky na kuřích

nožkách. Areál a offroad dráha jsou pro veřejnost otevřeny v době letních prázdnin, v červenci a srpnu, a také při speciálních událostech, jako je například Silvestr. Na Strašidelný zámek je možné podívat se od května do září.

Pasecká skála

Nedaleko se nachází výrazný vrchol Žďárských vrchů a přírodní památka Pasecká skála (819 m n. m.). Vrcholový skalní útvar je ukázkou mrazového zvětrávání rul Žďárských vrchů a na zájemce o geologii tady čeká celá řada zajímavých útvarů - mrazové sruby, puklinové jeskyně nebo balvanové pole. Pod ochranou jsou zajímavé druhy rostlin a živočichů, v poslední době
zde dokonce hnízdí i výr velký. Kdo vystoupá až na vrchol, najde tady upravenou vyhlídku, ze které je výborný rozhled: při dobrých podmínkách je možné zahlédnout Sněžku, hřeben Orlických hor, Králický Sněžník a Jeseníky. Pasecká skála se nachází asi 2 kilometry od vsi Studnice. Vede sem modře značená turistická trasa - od rozcestníku Pasecká skála je pak opatřena řetězy. Přijít sem je možné i po zelené vedoucí z Kadova do Studnice.

Čtyři palice

Čtyři palice jsou skupina tří hlavních skalních útvarů - Děvín, Paličatá, Tvrz - a nízkého skalnatého hřebene. Nejznámější je skála Paličatá - mohutný hranatý útvar s téměř svislou, 30 metrů vysokou západní stěnou, ukončenou čtyřmi mohutnými bloky (palicemi). Skály jsou oblíbeným cvičným terénem pro registrované horolezce. Přístup ke skalám je možný po značených turistických stezkách směrem od Milovy, Křižánek nebo ze Svratky.

Milovské perníčky

Milovské perníčky jsou zajímavý skalní útvar a zároveň přírodní památka cca 2 kilometry od Križánek. Útvar vznikl ve starších čtvrtohorách a dosahuje výšky až 25 metrů. Na vrcholu skal se nachází vyhlídka s pěkným výhledem do okolí. Název pochází od zdrobněliny slova „pernice“, což je mísa, v níž se trdlem na jemno třel uvařený mák. Na vrcholcích skal se totiž nachází 8 skalních mís, které svým tvarem zmíněné pernice připomínají. Milovské perníčky jsou přístupné po značené turistické stezce z Křižánek přes Čtyři palice. Stezka dále vede přes Zkamenělý zámek a zámek Karlštejn do Čachnova.

Drátenická skála

Drátenická skála (též Dráteničky) je přírodní památka poblíž vsi Blatiny. Nachází se zde mohutná vrcholová skála s charakteristickým utvářením. Velmi dobře ji znají především milovníci horolezectví, kteří zde najdou velké množství těžších i lehčích horolezeckých tras. Pro nehorolezce je nejlepší přístup k vrcholu po ostrém hřebeni. Dostanou se sem po značené turistické stezce z Blatin nebo ze Samotína.

Děvet skal

Asi 3 kilometry od obce Křižánky se k nebi tyčí nejvyšší vrchol Žďárských vrchů a hned po Javořici druhý nejvyšší vrchol Českomoravské vrchoviny, Devět skal (836 m n. m.). Skalní útvar vznikl vlivem mrazového zvětrávání a dnes se tady nachází zajímavý labyrint s devíti skalními věžemi a třemi malými věžičkami, mezi nimiž jsou například Hlavní blok, Záludná věž, Královský zámek nebo Pyramida. Právě na Hlavním bloku návštěvníci najdou vyhlídku se zábradlím, odkud jsou za hezkého počasí výhledy na Svratku a rozhraní Čech a Moravy. Za ideálních podmínek je pak možné dohlédnout až do Krkonoš nebo Jizerských hor. Nedaleko od Devíti skal stojí Bílá skála, oblíbená horolezci. Na vrchol směřuje několik tras, vhodná pro rodiny s dětmi je třeba ta od silnice mezi Herálcem a Kadovem, odkud vede žlutá turistická značka, která se v cílové "rovince" změní na modrý trojúhelník.

Malinská skála

Ve Žďárských vrších severně od Nového Města na Moravě se k nebi tyčí výrazný skalní vrchol Malinská skála (811 m n. m.). Skupina rulových skal, vzniklá působením ledovce a mrazu ve starších čtvrtohorách, je součástí hřebene táhnoucího se od známých Devíti skal, skalní útvary, které se tady vyskytují, přitom dosahují výšky i 20 metrů. Kdo vystoupá až na vrchol, bude odměněn výbornými výhledy na Blatiny, Křižánky, Samotín, Sněžné, Buchtův kopec, Paseckou skálu, Drátník (Dráteníčky) nebo Čtyři palice. Malinská skála je přírodní památkou, která je domovem zajímavých druhů zvířat i rostlin. Skála je snadno dostupná -

po červené se sem dá dostat od Drátenické nebo Lisovské skály, a proto je oblíbeným cílem turistů, cyklistů, horolezců a v zimě také běžkařů.

Zřícenina hradu Štarkov u Jimramova

Štarkov (též Skály) je zřícenina hradu ze 14. století poblíž Nového Jimramova. Za husitských válek se zde schovával oddíl 500 husitů, které odtud chtěl vypudit vévoda Albrecht, což se mu ale nepodařilo. Poté se Štarkov stal sídlem loupeživého rytíře. Kvůli loupeživým tlupám, které se usídlily na hradě, byl Štarkov v 15. století vykoupen a pobořen. Hrad už nikdo neobnovil a
ten postupně pustl. Do současnosti se dochovaly pozůstatky hradebních zdí a dalších staveb. V hradním jádře probíhá archeologický průzkum, ale zřícenina je volně přístupná.

Hrad Zubštejn

Zubštejn je zřícenina jednoho z největších hradů na Moravě. Leží nad vsí Pivonice - městkou částí Bystřice nad Pernštejnem. Hrad byl založen ve 14. století a po dobu své historie často měnil majitele. Na rozdíl od okolních hradů byl obydlen až do 16. století, ale poté jej majitelé opustili a on zpustnul. Zřícenina hradu je poměrně zachovalá a dochována jsou dokonce i některá patra paláce. Je volně přístupná a vedou k ní značené turistické stezky. U zříceniny si můžete prohlédnout dřevěné modely válečných strojů a konají se zde také různé kulturní akce.

Rozhledna Karasín

Na vrcholu kopce Přední skála nedaleko vodní nádrže Vír na Vysočině stojí rozhledna Karasín, která je spolu se sjezdovkou součástí stejnojmenného volnočasového areálu. Z 30metrového Karasína můžete zahlédnout rozhledny Babylon, Horní les, Milenka a Babí lom, dále pak města Bystřice nad Pernštejnem, Vítochov nebo hrad Zubštejn, Děvet skal, Křižanovskou pahorkatinu a Svrateckou hornatinu a Žďárské vrchy. V letních měsících je u rozhledny otevřeno občerstvení a dětem je k dispozici hřiště. Přímo k rozhledně je možné dojet autem, kdo dává přednost pěší chůzi, dojde sem z Karasína po červené turistické značce.

Tři Kříže

Nemovitá kulturní památka Tři kříže, s jedinečným kulturním a historickým významem, stojí na vrcholu kopce s nadmořskou výškou 674,9 m n. m. vzdálené asi 1 km východně od centra Nového Města na Moravě. Tyto kříže byly postaveny z vděčnosti za záchranu před morovou epidemií, na kterou nezemřel ani jeden obyvatel Nového Města na Moravě. V této době se na místo Tří křížů konaly poutě a konaly se zde také polní mše. Kamenné podstavce se zde z této doby zachovaly.

Cimrmanův kaštan

V obci Sklené na území Chráněné krajinné oblasti Žďárské vrchy roste mohutný jírovec maďal, kterému tady nikdo neřekne jinak než Cimrmanův kaštan. 150 let starý strom o obvodu kmene 320 centimetrů prý započal svůj život v kapse pocestného. Ten se ve Skleném ptal na cestu a při osušování slz mu z kapsy vypadl kaštan, z něhož později vyrostl krásný strom. Oním pocestným neby nikdo jiný, než právě legendární český génius Jára Cimrman. Kolem kmene byla vystavěna dřevěná lavička, a tak je pod jeho rozložitými větvemi možné i posedět, kousek odsud je také pěkné hřiště, které ocení hlavně rodiny s dětmi. Cimrmanův
kaštan se k nebi vypíná v blízkosti obecního úřadu a díky jeho velikosti ho určitě nikdo nepřehlédne - ať už sem přijede autem nebo třeba autobusem ze Žďáru nad Sázavou.

Japonská zahrada

Ve Sněžném severně od Nového Města na Moravě se na území Chráněné krajinné oblasti Žďárské vrchy rozkládá hezká japonská zahrada. Soukromá zahrada patří místnímu učiteli Pavlu Šimonovi, který kromě její prohlídky nabízí také prodej bonsají a příslušenství k jejich pěstování. Šimon je velkým milovníkem bonsají, a tak není divu, že jeho zahrada, kterou začal u svého domu budovat v roce 1996, je věnována především těmto zakrslým a zvláštně tvarovaným dřevinám. V suché části zahrady se prezentuje horská scenérie s pramenem řeky a horským jezerem, mokrou pak představuje protékající řeka. Celá zahrada je v duchu japonské tradice plná nejrůznějších kamenů a kamínků, je ohraničena kamennými zídkami ve tvaru draků a slouží také jako malé arboretum. V průběhu roku se v zahradě pořádají také výstavy bonsají. Sněžné je branou do Žďárských vrchů, a tak je jeho návštěvu možné spojit třeba s prohlídkou nedalekých Drátenických světniček.

Eden

Z dříve chátrajícího statku Mitrovských v Bystřici nad Pernštejnem vyrostlo nové ekologické centrum, které je rájem interaktivní zábavy a poznání pro celou rodinu. Jen v Edenu zažijete poutavou cestu časem na lince minulost – přítomnost - budoucnost. Vše si přitom můžete osahat a vyzkoušet.

Peklo Čertovina

V České republice byl otevřen světový unikát – PEKLO, který nemá v Evropě ani jinde na světě obdoby. Naleznete ho nedaleko Hlinska v Čechách v obci Čertovina. Výjimečná stavba sahá až do hloubky 12 metrů pod zem, kde jsou stovky metrů chodeb a jeskyní, k nebesům pak míří osmi metry. Stavba připomíná obří převrácenou loď o délce 65 metrů a šířce 14 metrů. Váže se k ní legenda, která praví, že v roce 666 se plavili čerti na pekelném korábu a pátrali po hříšných duších. Jedné noci je však zastihla ukrutná bouře a celý koráb převrátila dnem vzhůru. Lucifer vzal své ohromné vidle, zapíchl je přímo před příď převrženého korábu
a pronesl: „Peklo nikdy nebude mířit k nebesům!“. Přikázal všem chlupáčům kutat a kopat, až si vykopali svoje PEKLO. A hříšné duše na pozemském světě, které se nebály poblíž usídlit, nazvali toto místo Čertovina.

Vodní nádrž Pilská

Vodní nádrž Pilská se nachází na toku Sázavy na severním území města Žďár nad Sázavou. Byla vybudována v polovině 20. století na místě původního rybníka Pilský, aby zásobovala vodou strojírenský průmysl ve městě a chránila město před povodněmi. Nyní nádrž Pilská slouží především jako rekreační oblast a lokalita vhodná pro rybolov. Najdeme zde travnatou pláž, která je pravidelně udržována, a dva kempy s dobře vybaveným zázemím. Zajímavostí je, že vodní nádrží prochází historická zemská hranice Čech a Moravy. Nachází se zde moderní volno-časový areál. Poskytuje sportoviště a prostor pro rekreaci s návazností na informace o Santiniho stavbách. Najdeme tu také sochařská díla Michala Olšiaka znázorňující hraniční kámen, českého lva a moravskou orlici, které tvoří pomyslnou hranici mezi Čechy a Moravou. Areál nabízí vyžití napříč věkovými skupinami, zábavu a sportovní aktivity pro větší i menší děti, a to na dětském hřišti, minigolfu, discgolfu, basketbalu nebo plážovém volejbalu. Dospělí se mohou například protáhnout na posilovacích strojích.

Naučná stezka Okolo Zelené hory

Kolem Zelené hory ve Žďáru nad Sázavou v jižní části Chráněné krajinné oblasti Žďárské vrchy se příznivci procházek s poznáním mohou těšit na pěknou naučnou stezku. Naučná stezka kolem Zelené hory má dva samostatné okruhy, které je možné spojit nebo je absolvovat samostatně. První okruh, značený jako A, je dlouhý jen něco málo přes 2 kilometry a prochází kolem Bránského rybníka kolem dvou staveb známého českého architekta Jana Blažeje Santiniho Aichla – Hospodářského dvora Lyra a Dolního hřbitova. Druhý okruh, B, měří 2,6 kilometru a vede hezkou krajinou kolem rybníka Konvent s výhledy na zámek i poutní kostel svatého Jana Nepomuckého na Zelené hoře. Oba okruhy začínají u zámku ve Žďáru nad Sázavou, a tak by procházku bylo škoda nespojit s jeho prohlídkou. U zámku je k dispozici parkoviště, ale snadno se sem dostanou i ti, kteří nemají vlastní auto. Do Žďáru jezdí vlak, z železniční stanice jsou to ještě skoro 4 kilometry pěšky, a tak je určitě dobrý nápad svézt se k zámku autobusem.

Hamerský vycházkový okruh

Hamry nad Sázavou v jižní části Chráněné krajinné oblasti Žďárské vrchy jsou domovem zajímavé naučné stezky. Díky Hamerskému vycházkovému okruhu si návštěvníci mohou prohlédnout nádherné okolí obce, které zpestřil svými originálními díly sochař Michal Olšiak. U hlavní silnice na Havlíčkův Brod stojí socha Koně vytahujícího povoz z bažin, pod Rozštípenou skálou, oblíbenou hlavně horolezci, pak 2,5 metrů vysoká hlava Mamuta, u remízku za Klafarem Mamlas, od něhož se otevírají nádherné výhledy na město, u místní benzínky pak žabošnek Hamroň. Sochy však našly domov i mimo Hamry, a to v Račíně (socha Raka, jak jinak), v Obyčtově (Želva), ve Škrdlovicích (Hroši), ve Třech Studních mezi rybníky Medlov a Sykovec (Výr), u Pilské nádrže (Lev a Orlice), v Bítově nedaleko Vranovské přehrady (Krkavec) a v Poděšíně (Strom). Celý Hamerský okruh měří 15 kilometrů, je značený turistickými značkami s písmenem H a zájemci na něm kromě soch najdou spoustu zajímavých míst. Kdo chce, může si jej projít (nebo projet na kole) celý, rodiny s dětmi mohou zvolit některou z jeho částí. Až do Hamrů zajíždí vlak, snadno se sem
tedy dostanou i ti, kteří nemají vlastní dopravu.